Październik / Listopad - 2018 r.

 
 
 
 
 
6 listopada br. w siedzibie InfoKraków os. Zgody 7 o godzinie 16.00 Jerzy Karnasiewicz wystąpi z prelekcją  - "Niezwyczajne życiorysy nowohucian" przybliży historię postaci słynnej Żeni – Kawiarki/ Barmanki/ Bufetowej/ Szefa Kuchni, pracownicy kilku kultowych Nowohuckich Zakładów Gastronomicznych 50. i 60. XX w. - "Lotos", "Kopciuszek", "Ludowa", "Krasnoludek", "Lajkonik", "Stylowa".
 
 
26 października br. w siedzibie InfoKraków os. Zgody 7 o godzinie 16.00 Jerzy Karnasiewicz wystąpi z prelekcją  - zaprezentuje najsłynniejsze zdjęcia z początków budowy najmłodszej dzielnicy Krakowa i kombinatu, jak również z życia codziennego oraz wydarzeń społecznych, religijnych, politycznych. Punktem wyjścia jest socrealistyczne dzieło Witolda Chomicza obrazujące „Wizję Nowej Huty”. 
 

 

 
 
 
 
Październik - 2018 r.
 
Portrety twórców z Nowej Huty na wystawie "Polska i Polacy na przełomie wieków"
 
Galeria Huta Sztuki, os. Górali 5, zainauguruje swoją działalność 12 października br., a od 16 będzie dostępna dla mieszkańców. Zobaczymy tam dzieła najbardziej rozpoznawalnych artystów, którzy związali się z Nową Hutą (jedni na krótko, inni dożywotnio). Z wieloma artystami mieliśmy zaszczyt się poznać, rozmawiać, pić wino na wernisażach, wreszcie odbyć wywiady uwieńczone sesją zdjęciową. Od 2003 do 2007 r. na łamach "Głosu - Tygodnika Nowohuckiego" ukazało się 16. wywiadów z artystami malarzami, pisarzami, poetami, filmowcami, reżyserami i kiedy w 2008 r. szykowaliśmy się z wystawą "Polska i Polacy na przełomie wieków", wiedzieliśmy, że wybrane portrety będą jej cześcią. Naszym szczęściem było to, że mogliśmy oczami twórców z Nowej Huty opowiedzieć mieszkańcom ukraińkich miast o miejscu, w którym sami tworzymy. 
 
 
 
Barbara Urbańska w tramwaju nr 9 na przystanku końcowym, Kraków, 2005 r., Fot. Jerzy Karnasiewicz
 
W poezji rozkochał ją dziadek Franciszek, który był w gimnazjum stryjeńskim kolegą szkolnym późniejszego poety i prozaika Kazimierza Wieżyńskiego. Barbara Urbańska z rodzinnego Lwowa przyjechała do Zabrza, a w 1957 r. do Krakowa, by podjąć studia polonistyczne na Uniwersytecie Jagiellońskim. Od 40 lat mieszka w Krakowie - Nowej Hucie. Jej wiersze poświęcone są najwyższym z uczuć człowieka, jakimi są przeżycia zwiążane z wiarą i miłością do Ojczyzny, której z jednym z wierszy pisze: "Tu w Polsce umieramy z tęsknoty za Ojczyzną ..."
 
( więcej )
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Październik - 2018 r.
 
"Twórcy z Nowej Huty" wywiady przeprowadzone przez Małgorzatę Szymczyk-Karnasiewicz publikowane
                                        w latach 2003-2007 na łamach Głosu Tygodnika Nowohuckiego.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Nagrywałam na polskim sprzęcie - monofonicznym magnetofonie kasetowym MK 232 P UNITRA LUBARTÓW,
mikrofonem pojemnościowym MCU 53 UNITRA TONSIL, kasetach przeważnie japońskich TDK.,  Fot. Jerzy Karnasiewicz
 
 
 
Fotografikiem Władysławem Rospondkiem - kliknij aby pobrać
Członkami Klubu Filmowego "Nowa Huta" Dominikiem Koziołem,
Jerzym Ridanem, Krzysztofem Szafrańcem, Adamem Gryczyńskim - kliknij aby pobrać
Reżyserem teatralnym Bartoszem Szydłowskim - kliknij aby pobrać
Pisarzem Sylwestrem Marynowiczem - kliknij aby pobrać
Rzeźbiarzem Paulinem Wojtyną - kliknij aby pobrać
Artystą multimedialnym, performerem Julianem Jończykiem - kliknij aby pobrać
Poetami:
Barbarą Urbańską - kliknij aby pobrać
Adamem Kawą - kliknij aby pobrać
Ryszardem Tylmanem - kliknij aby pobrać
Grafikami:
Pawłem Kruczkiem - kliknij aby pobrać
Piotrem Schneiderem - kliknij aby pobrać
Artystami plastykami:
Danutą i Witoldem Urbanowiczami - kliknij aby pobrać
Januszem Trzebiatowskim - kliknij aby pobrać
Eugeniuszem Muchą - kliknij aby pobrać
Katarzyną Słysz - kliknij aby pobrać
Ewą Buczyńską oraz Walentym Gabrysiakiem - kliknij aby pobrać
 
 
 
 
 
 
 
 
Wrzesień - 2018 r.
 
Dzień Rodzin Osiemnastki - impreza plenerowa w Wiśniowym Sadzie.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Małgorzata Szymczyk-Karnasiewicz zachęca do fotografowania się z monidłem. Fot. Jerzy Karnasiewicz
 

W ramach wydarzenia „Dzień Rodzin Osiemnastki” w Parku Wiśniowy Sad w Krakowie (między os. Kolorowym a Spółdzielczym) w dniu 29 września 2018 r., zorganizowanego przez Radę Dzielnicy XVIII Nowa Huta i Ośrodek Kultury im. K.C. Norwida, wykonywaliśmy portrety z użyciem monidła oraz poprowadziliśmy warsztaty fotograficzne „Rodzinna sesja foto” w zbudowanym na tę okoliczność mobilnym studio fotograficznym.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
Wrzesień - 2018 r.
 
Zajrzyj do Huty 22-23.09.2018 r, - organizator Muzeum Historyczne Miasta Krakowa Oddział Dzieje Nowej Huty.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Z aparatem Polaroid Land Swinger 20 w Alei Róż - Nowa Huta - Stylizacja Małgorzata Szymczyk-Karnasiewicz, Fot. Jerzy Karnasiewicz
 
 
I Ty możesz zostać fotografem Nowej Huty - prezentacje i spacery fotograficzne - prowadzący Jerzy Karnasiewicz. Prezentacja fotografii  z początków budowy najmłodszej dzielnicy Krakowa i kombinatu. Po raz pierwszy zaprezentowałem zdjęcia z roku 1955 przedstawiające pracowników i wnętrza Centralnej Stołówki Międzyszkolnej na osiedlu Szkolnym 20 (zdjęcia z archiwum Michała Karnasiewicza).
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Styczeń - 2018 r.
 
Pan Jan Piekło - Ambasador Nadzwyczajny i Pełnomocny Rzeczypospolitej Polskiej na Ukrainie  dokonał otwarcia w dniu 15 stycznia 2018 r. wystawy "Polska i Polacy na przełomie wieków"  w Instytucie Nauk Religijnych św. Tomasza z Akwinu w Kijowie.
 
 
 
 
Pierwotnie mieliśmy taki zamysł, by po 9. prezentacjach wystawy, czyli w 2014 r. pokazać ją w Kijowie z uwagi na przypadający rodzinny jubileusz. Otóż, jak udało się ustalić Jerzemu, głównie na podstawie informacji wydobytych z archiwów i opublikowanych przez W. Lenziona w książce "Szampany w stolicy Ukrainy" jego prawujowie stryjeczni: Jakow Wilhelmowicz Richert i Michał Wilhelmowicz Richert zasiadali w radzie miasta Kijowa w latach 1901-1914. Kim byli synowie Wilhelma? Sprawnymi przedsiębiorcami, kupcami II gildii, m.in. właścicielami zakładów piwowarskich przy ul. Kureniwskiej 35 oraz ul. Syreckiej 19 - obecnie Syrecka 27, gdzie w 2008 r. degustowaliśmy wina musujące - był to pomysł głównej technolog, by pokazać nam dawny browar Richertów - a wówczas Kijowską wytwórnię win musujących „Stoliczny". 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Styczeń - 2018 r.
 
Udział w obchodach 150. lecia miasta Kramatorska
Na okoliczność dwóch jubileuszy zostałem poproszony przez Panią Ludmiłę Grinakowską-Naumową, kierowniczkę biblioteki Huty im. W. W. Kujbyszewa w Kramatorsku na Ukrainie o przygotowanie prezentacji poświęconej osobie Dmitrija Aleksandrowicza Richerta - mojego wuja w 80. rocznicę jego śmierci. 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
   
Dmitrij Aleksandrowicz Richert (1910-1938)
 
 
Prezentacja - podpisy w języku polskim - kliknij aby pobrać
 
Презентация - подписи на русском языке нажмите, чтобы загрузить