Wrzesień - 2013 r.
 
"Polska i Polacy na przełomie wieków " w Łucku na Ukrainie" 
 
 
 
 
Poniżej cytowany tekst ze strony http://www.luck.msz.gov.pl
 
6 września br. w łuckiej „Galerii Sztuki” została otwarta z inicjatywy Konsulatu   i we współpracy z Wołyńską Organizacją Narodowego Związku Artystów Plastyków Ukrainy wystawa "Polska i Polacy na przełomie wieków" krakowskich fotografików – Małgorzaty i Jerzego Karnasiewiczów
 
Wystawa prezentowana była w latach ubiegłych w kilku miastach Ukrainy: Kramatorsk, Donieck, Ługańsk, Charków, Berdyczów, Równe, Winnica, Nowograd Wołyński, gdzie spotkała się z bardzo pozytywnym przyjęciem.
 
W otwarciu wystawy wzięli udział współautor – Jerzy Karnasiewicz, szef WONZAPU – Wolodymyr Marczuk, konsul Krzysztof Sawicki, wielu artystów plastyków i fotografików, dziennikarze i przedstawiciele miejscowych Polaków.
 
Wystawa ma służyć promocji wizerunku Polski za granicą. Zakres chronologiczny eksponowanych fotografii (1979–2007) pozwala ukazać m.in. wkład opozycji demokratycznej w obalenie systemu komunistycznego oraz doświadczenia związane z członkostwem Polski w Unii Europejskiej. Wystawa jest opowieścią o Polsce z perspektywy mieszkańców miast i miasteczek z końca XX w. i początku XXI w.
 
Wystawa obejmuje zdjęcia dokumentujące ważne wydarzenia społeczne, religijne i polityczne Krakowa – Nowej Huty oraz zdjęcia, na których została zarejestrowana teraźniejszość innych polskich miast. Na wystawie prezentowane są także zdjęcia pejzażu polskiego, Polski romantycznej i nostalgicznej.
 
Polska i Polacy na przełomie wieków to bardzo osobista wystawa Małgorzaty i Jerzego Karnasiewiczów, zestawiona ze zdjęć dotyczących wydarzeń już historycznych, w których uczestniczyli fotograficy, a także sfotografowanych przez nich Polaków, przedstawicieli świata nauki, kultury i różnych zawodów, z którymi zetknęli się w bezpośrednich rozmowach, poznając ich życiorysy i wydarzenia z historii ich rodzinnych  miast. Jest to bardzo osobisty pejzaż Polski ukazany z perspektywy miejsc urodzenia i życiowych wędrówek małżeństwa fotografików.
 
 
Przeczytaj artykuł  Jerzy Karnasiewicz  Fotografia jest po to, aby wzruszać  Monitor Wołyński nr 5 z 12 .09.2013 r. - kliknij aby pobrać 
 
********************************************************************************************************************************************************************************************