Grudzień - 2013 r.
 
Majdan - Kijów grudzień 2013 r.
 
Plac Niepodległości w Kijowie stał się miejscem największych protestów na Ukrainie od momentu uzyskania przez ten kraj niepodległości w 1991 r. Rozpoczęły się one 21 listopada 2013 nocnym protestem, wywołanym reakcją na wycofanie się prezydenta Wiktora Janukowycza z procesu integracyjnego Ukrainy z Unią Europejską. 
 
Zdjęcia, które publikujemy zostały wykonane na Euromajdanie przez ukraińskiego fotografa  (który zastrzegł swoje nazwisko i imię) w okresie od 7 do 24 grudnia 2013 r., kiedy miały miejsce następujące wydarzenia (źródło: Wikipedia): 
 
8 grudnia 2013 setki tysięcy demonstrantów w Kijowie domagało się dymisji prezydenta Wiktora Janukowycza, który odrzucił ofertę zacieśniania więzi z Unią Europejską Protestujący obalili stojący w Kijowie pomnik Włodzimierza Lenina.
 
10 grudnia szefowa dyplomacji UE Catherine Ashton spotkała się na Ukrainie z prezydentem Wiktorem Janukowyczem, z którym dyskutowała 3,5 godziny na temat sytuacji w kraju. Następnie udała się na kijowski Plac Niepodległości, gdzie spotkała z uczestnikami antyrządowych protestów, którzy gorąco ją powitali.
 
11 grudnia 2013 roku około godziny 1 w nocy milicja Berkut i wojska wewnętrzne MSW rozpoczęły szturm na kijowski Majdan. Starcia trwały ok. 4 godzin, jednak milicja nie używała pałek i gazu, a tylko spychali tłum demonstrantów i rozbierali barykady (zostało rannych kilkanaście osób) Nad ranem dokonano szturmu na kijowski ratusz, jednak atak się nie powiódł i milicja wycofała się z centrum stolicy.
 
15 grudnia 2013 Unia Europejska zawiesiła rozmowy z Ukrainą w sprawie podpisania umowy stowarzyszeniowej. Na kijowskim Placu Niepodległości ponownie zgromadziły się setki tysięcy demonstrantów, chcących dymisji rządu i umowy z UE. Na Majdanie pojawili się również senatorowie USA: John McCain i Chris Murphy.
 
17 grudnia pomimo masowych protestów Prezydent Ukrainy Wiktor Janukowycz spotkał się z prezydentem Rosji Władimirem Putinem w Moskwie, gdzie podpisano porozumienia ws. zniesienia ograniczeń handlowych między dwoma krajami. 
 
19 grudnia Rada Najwyższa Ukrainy wprowadziła amnestię, dzięki której uczestnicy antyrządowych i proeuropejskich protestów w Kijowie zostali zwolnieni od odpowiedzialności karnej. 
 
22 grudnia 2013 roku na Placu Niepodległości ponownie zebrało się 100 tys. osób, domagających się podpisania umowy stowarzyszeniowej z Unią Europejską oraz wcześniejszych wyborów prezydenckich i parlamentarnych. Na Majdanie ogłoszono również powstanie ponadpartyjnego ruchu społecznego o nazwie „Ogólnonarodowe Zjednoczenie Majdan”.