Październik - 2014 r.
 
„Kramy nad Torcem, czyli Ukraina jakiej nie znamy" - wystawa fotografii Małgorzaty i Jerzego Karnasiewiczów
 
Od 6.10 br. w Prywatnej Galerii Ośrodka Medycyny Pracy przy ul. Bydgoskiej 1 w Świeciu prezentujemy naszą wystawę „Kramy nad Torcem, czyli Ukraina jakiej nie znamy”. 
 
Nieliczne z pokazywanych portretów mieszkańców Kramatorska we wschodniej Ukrainie, jak np. portret pani Katarzyny Wołodin z domu Bochentin urodzonej w Wejherowie były publikowane na portalu wejherowo.pl i w papierowym wydaniu czasopisma „Wspólnota Polska” w latach 2008-2009. Inne z kolei gościły na wystawie w Galerii Bezdomnej w budynku dawnej fabryki kosmetyków "Miraculum" na krakowskim Zabłociu w maju 2011 r. Ale większość z wykonanych latem i zimą 2008 r. portretów mieszkańców oraz migawek z miasta przeleżała na negatywach i nigdy nie była pokazywana szerokiej publiczności. Za to zupełnie inaczej wyglądała nasza relacja z bohaterami tych zdjęć. Z niektórymi połączyły nas więzy zażyłości i trwałej cotygodniowej korespondencji, jak ma to miejsce w przypadku pani Tatiany Kuśnir, z którą piszemy emaile od 6 już lat. To rzecz niebywała.
Te portrety po części zrobione na użytek prywatny i w dowód wdzięczności za okazaną nam serdeczność, gościnność i wszelaką pomoc podczas naszego dwutygodniowego pobytu w czasie wakacji i w okresie świąt bożonarodzeniowych w Kramatorsku, nigdy nie miały zaistnieć w formie wystawy. A jednak zdecydowaliśmy się na ich pokazanie. Co nas do tego skłoniło? Po pierwsze obecna sytuacja we wschodniej Ukrainie. Po drugie chęć przybliżenia historii Kramatorska oraz Polaków, którzy wpisali się w rozwój przemysłu w tym mieście pod koniec XIX w. i tworzyli jego historię – tę rolę spełnia obszerny tekst towarzyszący zdjęciom. Po trzecie, cieszy nas to, że to ziarno polskości zasiane podczas naszych spotkań i rozmów, kiełkuje i powoduje, że ludzie pielęgnują historię swoich rodzin, pielęgnują język swoich przodków, podtrzymują polskie tradycje, chcą uczyć się i poznawać kraj swoich przodków, czego najświeższym przykładem był przyjazd Andrzeja Muzyki z Kramatorska, którego gościliśmy w Krakowie i Świeciu w październiku br. oraz pani Wiktoria Komarnicka pracownik naukowy Muzeum Artystycznego i członkini Towarzystwa Kultury Polskiej w Kramatorsku, która w br. r. odbierze z rąk Konsula RP w Charkowie Kartę Polaka. 
 
Tekst  przybliżający  historię  Kramatorska  oraz  Polaków,  którzy  wpisali  się  w  rozwój  przemysłu  w  tym  mieście  pod  koniec  XIX w.
Przeczytaj tekst - kliknij aby przeczytać
 
"Z Wejherowa na... białym koniu do Kramatorska"  - Śp. Katarzyna Wołodin z domu Bochentin od 1959 r. do końca życia mieszkała w Kramatorsku we wschodniej Ukrainie.
Przeczytaj tekst - kliknij aby przeczytać
 
 
 
Wiktoria Komarnicka, Kramatorsk 2008 r., Fot. Jerzy Karnasiewicz
 
 
 
 
Nadieżda Szlachticzenko, Kramatorsk 2008 r., Fot. Jerzy Karnasiewicz
 
 
 
 
Katarzyna Wołodin, Kramatorsk 2008 r., Fot. Jerzy Karnasiewicz
 
 
 
 
Tatiana Kuśnir, Kramatorsk 2008 r., Fot. Jerzy Karnasiewicz
 
 
 
 
Włodzimierz Zielenko, Kramatorsk 2008 r., Fot. Jerzy Karnasiewicz