Realizacja projektu w 2005 r.
Zdjęcia sepiowane


Sponsorzy:
 AKG – Architektura Krajobrazu
„OPTOKAN” S.A.

Partner:
Miejska Biblioteka Publiczna im. Stanisława Gabryela w Gorlicach

Projekt zrealizowany w ramach cyklu „Polskie Małe Ojczyzny”

Idea:
Ukazanie oblicza Polaków z początku XXI wieku z perspektywy miast i miasteczek.

Opis wystawy:
Zdjęcia do wystawy powstały podczas czterodniowej sesji fotograficznej na terenie Fabryki Maszyn "Glinik" S.A. oraz przyfabrycznego osiedla Glinik Mariampolski w Gorlicach  w kwietniu 2005 r.

Tekst autorów
Scenariusz był taki: przyjeżdżamy z Krakowa, mamy sfotografować Glinik - osiedle oraz fabrykę maszyn. W niecałe cztery dni; ilość zdjęć nieograniczona; technika dowolna. Glinik – osiedle z przedszkolem, szkołą i ogrodem działkowym zwiedziliśmy samochodem w niecały kwadrans. Pierwsze wrażenia: domy dwu i trzykondygnacyjne ze spadzistymi dachami usytuowane tak, że tworzą czworobok  z podwórkiem pośrodku i miejscem na sznury do suszenia bielizny, charakterystyczne dla naszej starej Nowej Huty. Pierwsze osiedle z tymi tzw. „warszawskimi” domami (os. Wandy) wznieśli w 49 r. robotnicy, którzy przyjechali do nowobudującego się miasta (socjalistycznego) za chlebem. Wyrosło miasto, wyrosła huta. Glinik przypomina najstarsze nowohuckie osiedla. Ale skala jest inna. Inny klimat. Życie toczy się inaczej.  Wystarczy tylko wejść w osiedle.   
(...) Czas na fotografowanie fabryki maszyn i kuźni. Olbrzymie hale. Długie wąskie korytarze, plątanina rur. Różne zapachy, dziwne dźwięki, brzęk żelaza, ciepło, gorąco, iskry, podmuchy wiatru z potężnych wentylatorów, ziemia drży od uderzenia młotów, powstają odkuwki, najcięższe o wadze 2 tysiące kilogramów. Wszystko się porusza, na ziemi,  w powietrzu. Bez kasku na głowie ani rusz! Wysoko suwnica, coś przenosi, to w lewo, to  w prawo. Duża precyzja. Światło z reflektorów miesza się ze świtałem słonecznym, które przenika przez ażurowy dach. Jest magicznie. Przemykają usmolone twarze, to spawacze: uniformy, fartuchy, buty na drewnianych podeszwach, okulary, czapki, kapelusze   i koniecznie rękawice. Wycinają, spawają, kują, wyginają, składają. Budują ciężkie stalowe maszyny górnicze i wiertnicze. Robota wre. Dniem i nocą. Od 122 lat...
       Historia Glinika biegnie dalej. Oby dobry duch Wiliama Mac Garvey’a założyciela fabryki zawsze czuwał nad tymi, którzy tu pracują i mieszkają.

Wystawa obejmuje:
3 wydruki wielkoformatowe (wys.x szer.) 190x130 cm,
30 sepiowanych fotogramów w formacie 30x40 cm

Wystawie towarzyszy:
Katalog (sześć pocztówek 10x15 cm w obwolucie) z naszym tekstem.

Prezentacja wystawy:
2006 – maj / czerwiec Miejska Biblioteka Publiczna w Gorlicach w ramach Dni Gorlic
2007 – styczeń MINI-GALERIA Śródmiejskiego Ośrodka Kultury w Krakowie

Informacje prasowe o projekcie „Glinik - fabryczna dzielnica Gorlic”:
1 – Gazeta Krakowska Nowosądecka z 21.04.2006 r. „Trwają przygotowania od wystawy”
2 – Gazeta Krakowska Gorlicka z 25.04.2006 r. „Glinik na kliszy”
3 – Tygodnik Gorlicki z 21.04.2006 r. „Dni Gorli - Glinik fabryczna dzielnica Gorlic”
4 – Kurier Gorlicki z 15.05.2006 r. „Kilka słów o wystawie „Glinik fabryczna dzielnica Gorlic”
5 – Lamelli z 9.01.2007 r. „Małgorzata i Jerzy Karnasiewicz, Glinik fabryczna dzielnica Gorlic, Fotografia”

Informacje o wystawie na stronach www:

http://www.fotopolis.pl/newsy-sprzetowe/wydarzenia/3837-malgorzata-i-jerzy-a-karnasiewicz-glinik-fabryczna-dzielnica-gorlic

Telewizja Kablowa w Gorlicach – Relacja z otwarcia wystawy „Glinik – fabryczna dzielnica Gorlic” prezentowanej w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Gorlicach ul. Jagiełły 1 w terminie od 1 maja do 30 czerwca 2006 r. Emisja 7.05.2006 r.

TVP 3 – Kraków „Rekomendacje Kulturalne” informacja o wystawie „Glinik – fabryczna dzielnica Gorlic”. Emisja 25-26.01.2007 r.

Radio Kraków „Pejzaże Regionalne” wywiad i zapowiedź wernisażu wystawy fotografii „Glinik  - fabryczna dzielnica Gorlic” w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Gorlicach. Emisja 30.04.2006 r.